„Rewizja” Remigiusz MrózChyłka i Zordon z powrotem na pokładzie. No, może tak niekoniecznie, bo po ostatnich zawirowaniach tej pierwszej trochę się grunt pod nogami osunął. Obaw jako takich nie miałam, bo zdawałam sobie sprawę że silna z niej babka i na pewno na swoje wyjdzie - prędzej czy później. Jeżeli chcecie zobaczyć, czy dobrze obstawialiście, łapcie „Rewizję” bo, oczywiście, warto.

W zupełnym skrócie:

Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie opiewa na tak wielką kwotę, że towarzystwo ubezpieczeniowe wcale się z jej wypłaceniem nie śpieszy. Kiedy wdowiec myśli, że gorzej już być nie może, okazuje się że los, raz za razem, płata mu kolejne figle. Zostaje oskarżony o zabicie swojej żony i córki, prokuratura obarcza go poważnymi zarzutami, a on postanawia się bronić. Oczywiście, nie sam. Z Chyłką u boku.

Jakieś to takie wszystko poprzewracane, myślałam sobie w trakcie czytania. Rozdzielony duet bardzo mnie na początku zasmucił, bo chyba nie pałałam do Chyłki tak wielką miłością, by znosić ją samą. Znosiłam ich we dwoje, jako nieustający duet  dążący (zawsze!) do prawdy, choćby tej która nie powinna była ujrzeć światła dziennego. Niemniej Aśka (jak to dziwnie brzmi!) nabroiła, została zwolniona (powinnam ostrzec o spoilerze) i właśnie w tym momencie, dokładniej jakiś czas później rozpoczyna się akcja „Rewizji”.

A rozpoczyna się dosyć tragicznie, bo od znalezienia dwóch porządnie zmasakrowanych ciał kobiet, matki i córki. Gdzie w tym wszystkim ojciec, można sobie pomyśleć, i na ten sam pomysł czy trop, jak kto woli, wpada policja, prokuratura i wszyscy, którzy widzą w osadzeniu go jako oskarżonego, szansę na wygraną. Gdzie w tym wszystkim kancelaria Żelazny&McAvoy? Otóż okazuje się, że matka z córką były ubezpieczone. Ale wiecie. Tak dobrze-dobrze, porządnie wręcz. No i jakoś spółka ubezpieczeniowa, Salus, nie chyli się do tego by te pieniądze wypłacić, jeśli okazuje się że jest szansa wrobienia biednego mężczyzny, co to mu się właśnie świat rozpadł na milion kawałków, do popełnienia tychże zabójstw.

Joanna Chyłka, choć na pierwszy rzut może się wydawać, że osiągnęła już dno-dna, jak zwykle w splocie mniej szczęśliwych wypadków (może po prostu: pecha)  pojawia się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie. Wyraża chęć pomocy biednemu poszkodowanemu, nie zdając sobie chyba wówczas sprawy, na co się pisze. Bo po drugiej stronie barykady pojawia się Żelazny&McAvoy i nasz kochany Zordon, który już jest jakby trochę wyżej w tej hierarchii, a jednak nadal musi walczyć o swoje.

Ale to nie koniec nieszczęść; toć to dopiero początek. Chyłka stara się jak może, Zordon staje na rozdrożu, znikąd pojawia się Lagner… I bądź tu mądry, człowieku. Trzymaj emocje na wodzy. No ja powiem tak – nie da się.

Remigiusz Mróz jak zwykle pozytywnie mnie zaskoczył. Choć, jak przyznałam na początku, byłam smutna z powodu rozdzielenia mojego ulubionego duetu, okazuje się że Chyłka i Zordon, którzy w „Rewizji” znaleźli się po dwóch stronach barykady, okazują się być jeszcze lepszym kąskiem do schrupania niż wcześniej.  Ale ta książka to nie tylko oni i ich jak zwykle skomplikowana relacja. To również doskonale opowiedziana historia człowieka, który tylko z racji swojej inności staje się śmieciem, którym można pomiatać i robić co się żywnie podoba. To zwrócenie uwagi na to, że człowiek nie ma szans z dobrze usytuowaną korporacją, z tym, że wydarzenia z przeszłości cały czas wpływają na rzeczywistość, ale przede wszystkim z tym, że niezależnie od wielkości bagna, w jakim się znajdujemy, jeśli tylko mamy przy sobie zaufane osoby, na pewno uda się nam z niego wydostać.

Nie muszę chyba mówić, w tym miejscu, że zakończenie jak zwykle dopełniło dzieła. Kiedy już myślałam, że wszystko wiem, rozumiem, że to co w głowie sobie w trakcie czytania poukładałam jednak nabiera sensu okazało się… że nie. Serio. Lećcie więc do księgarń, bierzcie „Rewizję” w swoje łapki i czytajcie ;)


/ tu mówiłam o Kasacji
tu o Zaginięciu/  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

#MójEmpik #mójpoczątekwszystkiego #konkursmoondrive 5/5 52bookchallenge 2018 52BookChallenge2015 52BookChallenge2016 52BookChallenge2017 52BookChallenge2019 Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Akapit-Press Akurat Albatros AMBER Artur Rojek astraia autobiografia biografia biograficznie Black Publishing Bonda book tag Bralczyk Bram Stoker broadchurch brzydota Bukowy Las Burda książki Cecelia Ahern charles bukowski Chyłka ciekawostki Curly Heads Czarna Owca czytajPL czytamy Dagmara Półtorak Dan Brown dla młodzieży Dolnośląskie Dominik W. Rettinger Dracula dramat dziwnezdjęciawcenie ebook Eric-Emmanuel Schmitt erido.pl felietony filmowo Gaiman happysad haul historyczna iiteratura obyczajowa Izabela Sowa jakub małecki jakub żulczyk Janusz L. Wiśniewski Jeżycjada Jo Nesbø John Green Jojo Moyes Jørn Lier Horst kalendarz Karakter katarzyna bonda Katarzyna Tubylewicz kinowo koniec roku konkurs kryminał kryminał polski kryminał szwedzki książka książki książkoholik książkowo księgarnia Lackberg literatura amerykańska literatura autobiograficzna literatura faktu literatura historyczna literatura kryminalna literatura norweska literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura skandynawska literatura współczesna literatura zagraniczna literatura zagrniczna maj Małgorzata Musierowicz Matthew Quick Michael Cunningham migawkamiesiąca Mikołaj Milcke Millennium mitologia muzycznie muzyka muzyka polska muzykoholik nagroda literacka nathan hill Netflix nie napisałam o nich niebo nieumiemśpiewać Nina George Nina Reichter Novae Res o mnie Obejrzajki Odkrywamy Blogosferę Olga Tokarczuk Piotr Adamczyk płyta poczuj miętę do czytania podsumowanie podsumowanie miesiąca poezja polska prasa poradnik praca zbiorowa prószyński i S-ka przemyślenia Puzyńska Regina Brett Remigiusz Mróz Replika reportaże Richard Paul Evans romans sensacja seriale Share Week 2017 Share week 2018 słucham Smak Słowa smutek Sophie Hannah Stosikowo śmierć świat książki Święto Blogów TAG Targi Książki tbr Teodor Szacki thriller thriller psychologiczny tomasz lipko TOP 10 tyleczytania tylemiłości urodziny W.A.B Wendy Welch wersja angielska wielka wymiana książkowa woblink współczesna wydawnictwo AGORA SA wydawnictwo akurat wydawnictwo czarna owca Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo czwarta strona Wydawnictwo dobra litera wydawnictwo dobra literatura wydawnictwo Filia wydawnictwo insignis wydawnictwo kobiece wydawnictwo literackie wydawnictwo marginesy wydawnictwo muza sa wydawnictwo otwarte wydawnictwo Prószyński i S-ka wydawnictwo Rebis wydawnictwo w.a.b wydawnictwo znak wyniki wywiady zachciejki Zielona Sowa Znak Znak literanova Zygmunt Miłoszewski