Ruchome piaski // Malin Persson GiolitoPo lekturze „Ruchomych piasków”, a w zasadzie nawet już w jej trakcie myśli automatycznie kierowały się w stronę Breivika, który dokonał sześć lat temu istnej masakry na wyspie Utoya. Dlaczego? Bo Ruchome piaski opowiadają historie osiemanastoletniej Mai, która rzekomo dokonała masakry w szkole, w której się uczyła. Napisałam rzekomo, bo w zasadzie na tym opiera się fabuła książki – na odgadnięciu, czy nasza bohaterka, swoją drogą narratorka książki – dokonała zarzucanego jej czynu, czy jednak wydarzyło się coś, co mogłoby tą odpowiedzialność z jej barków zdjąć.

Ojejujeju, chce mi się powiedzieć na samą myśl tego, co przeczytałam. Dawno bowiem nie spotkałam tak ciekawej na swój własny sposób książki, w trakcie czytania której nie tylko jesteśmy świadkami głośnego procesu, w końcu oskarżona ma osiemnaście lat, była dobrą uczennicą i w zasadzie nic w jej zachowaniu nie mogło prowadzić do tego, co się stało,  z drugiej poznajemy całą historię tego, jak do tej – tu nie ma co mówić – tragedii doszło. I co kierowało bohaterką, dlaczego została oskarżona i czy rzeczywiście to zrobiła.  Trochę mieszanka wedlowska, miałam wrażenie i balam się, żeby autorka nie przedobrzyła. Żeby człowiek się nie pogubił, nie stracił chęci do czytania. Na szczęście tak się nie stało.

Dlaczego w pierwszym zdaniu nawiązałam do Breivika? Bo obie sprawy się ze sobą łączą nawet, jeśli ta druga jest wymyślona na potrzeby książki. Osoby (miałam tu napisać że „bohaterowie” no ale nie), które dokonują takich rzeczy zazwyczaj noszą w sobie jakąś niezgodę na otaczającą ich rzeczywistość. Nie mogą poradzić sobie z nazwaniem swoich uczuć, nie potrafią poradzić z innymi ludźmi, a w końcu  sami z sobą. Jednak winy za takie tragedie nie ponoszą oni sami – przynajmniej w moim mniemaniu. Winę ponosi całe otoczenie danej osoby, które do tego dopuściło. Które nie widziało sygnałów, które nie pomyślało by wyciągnąć rękę by pomóc.Maia, glówna bohaterka Ruchomych piasków zostaje oskarżona o zabicie kilku osób. Ale nikt nie wie, czy się tego dopuściła. Dzięki narracji pierwszoosobowej mamy możliwość  zajrzenia do jej głowy. Do zobaczenia/przeczytania, co ona o tym wszystkim myśli. Jak to wygląda z perspektywy osoby oskarżonej a nie tej, która oskarża i która musi trzymać tylko jedną stronę. Jej życie nie było takie złe. Siostra, nawet wyrozumiali rodzice. Może to wina nieodpowiedniego towarzystwa, może tego że nie była Sebastianowi, pomóc. Sebastian? Jej miłość, prowodyr tego wszystkiego. To on zaczął strzelać, podobno ona mu pomagała. Nikt nie wie, jak było naprawdę.

Tylko ja znam prawdę. Wiem, że wszystko zaczęło się od Sebastiana i że wszystko się na nim skończyło.

Nie chciałabym nazywać „Ruchomych piasków” książką psychologiczną, choć po części tak ją właśnie odbieram. Nie przyglądamy się tylko procesowi, swoją drogą trochę dziwnemu, może przez to że tak mało o nim wiemy, ale temu, jak doszło do tych wydarzeń. Co było przyczyną. Patrzymy z dwóch stron – z jednej strony myślimy że ona mogła to zrobić, ale z drugiej widzimy, co ona o tym sądzi. Co myśli. Jest takim trochę zwierzaczkiem w skrzynce – wszyscy ją obserwują, gdy jest w areszcie raczej z nią nikt nie rozmawia, mówią o niej w trzeciej osobie.


Jeju, serio mi się podobało. Bardzo fajne, utrzymane w trochę smutnej tematyce, z rozwiązaniem takim, jakie było – ha! tego wam nie zdradzę – cały czas trzyma w napięciu. Przekrój umysłu postaci, nie tylko tej jednej, powody, przesłanki, no mówię, nie będziecie się nudzić. Bardzo dobra, polecam. Nie tylko dlatego, że Skandynawia, choć to dla mnie wiadomo, wielki plus ;) 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

#MójEmpik #mójpoczątekwszystkiego #konkursmoondrive 5/5 52bookchallenge 2018 52BookChallenge2015 52BookChallenge2016 52BookChallenge2017 Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Akapit-Press Akurat Albatros AMBER Artur Rojek astraia autobiografia biografia biograficznie Black Publishing Bonda book tag Bralczyk Bram Stoker broadchurch brzydota Bukowy Las Burda książki Cecelia Ahern charles bukowski Chyłka ciekawostki Curly Heads Czarna Owca czytajPL czytamy Dagmara Półtorak Dan Brown dla młodzieży Dolnośląskie Dominik W. Rettinger Dracula dramat dziwnezdjęciawcenie ebook Eric-Emmanuel Schmitt erido.pl felietony filmowo Gaiman happysad haul historyczna iiteratura obyczajowa Izabela Sowa jakub małecki jakub żulczyk Janusz L. Wiśniewski Jeżycjada Jo Nesbø John Green Jojo Moyes Jørn Lier Horst kalendarz Karakter katarzyna bonda Katarzyna Tubylewicz kinowo konkurs kryminał kryminał polski kryminał szwedzki książka książki książkoholik książkowo księgarnia Lackberg literatura amerykańska literatura autobiograficzna literatura faktu literatura historyczna literatura kryminalna literatura norweska literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura skandynawska literatura współczesna literatura zagraniczna literatura zagrniczna maj Małgorzata Musierowicz Matthew Quick Michael Cunningham migawkamiesiąca Mikołaj Milcke Millennium mitologia muzycznie muzyka muzyka polska muzykoholik nagroda literacka nathan hill Netflix nie napisałam o nich niebo nieumiemśpiewać Nina George Nina Reichter Novae Res o mnie Obejrzajki Odkrywamy Blogosferę Olga Tokarczuk Piotr Adamczyk płyta poczuj miętę do czytania podsumowanie miesiąca poezja polska prasa poradnik praca zbiorowa prószyński i S-ka przemyślenia Puzyńska Regina Brett Remigiusz Mróz Replika reportaże Richard Paul Evans romans sensacja seriale Share Week 2017 Share week 2018 słucham Smak Słowa smutek Sophie Hannah Stosikowo śmierć świat książki Święto Blogów TAG Targi Książki tbr Teodor Szacki thriller thriller psychologiczny tomasz lipko TOP 10 tyleczytania tylemiłości urodziny W.A.B Wendy Welch wersja angielska wielka wymiana książkowa woblink współczesna wydawnictwo AGORA SA wydawnictwo akurat wydawnictwo czarna owca Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo czwarta strona Wydawnictwo dobra litera wydawnictwo dobra literatura wydawnictwo Filia wydawnictwo insignis wydawnictwo kobiece wydawnictwo literackie wydawnictwo marginesy wydawnictwo muza sa wydawnictwo otwarte wydawnictwo Prószyński i S-ka wydawnictwo Rebis wydawnictwo w.a.b wydawnictwo znak wyniki wywiady zachciejki Zielona Sowa Znak Znak literanova Zygmunt Miłoszewski