Pocałunek morza // Anna StryjewskaOkładka obiecuje nam opowieść o samotności i spełnianiu marzeń „nawet pomimo przeciwności losu”. Przeciwności losu, bo nasza bohaterka, Patrycja, nie miała bowiem w życiu łatwo – będąc małą dziewczynką straciła mamę, z kolei tata gdy poznał nową kobietę się jej najzwyczajniej w świecie wyrzekł. Dziewczynka spędziła swoje dzieciństwo na wsi, mieszkając z nienawidzącą ją babcią. Nie miała ani dobrego startu, ani większej szansy na to, by jej życie wyglądało inaczej, niż innych mieszkańców małej wsi. Spełnianie marzeń, bo w splocie mniej lub bardziej nieszczęśliwych wypadków Patrycja w końcu postanawia złapać swoje życie w ręce i… wyrusza w nieznaną podróż.

Normalnie napisałabym Wam w tym momencie, że jeśli chcecie dowiedzieć się, jak skończyła się historia bohaterki, sięgnijcie po książkę bo naprawdę warto. Tyle, że nie tym razem. Jestem ogromnie „Pocałunkiem morza” rozczarowana. Nie tylko dlatego, że brak tu jakiejkolwiek samotności czy spełniania marzeń. Bohaterka co prawda nie ma rodziny, jest zdana na siebie, wobec czego jej działania wynikają jedynie z własnej chęci spełniania marzeń czy może bardziej – wyrwania się z wioski, w której nie chciałaby spędzić reszty życia.

Niestety autorka nie daje nam szansy na zaprzyjaźnienie się z Patrycją. Ta historia, co to pewnie miała doprowadzić czytelników do łez, w zasadzie była – według mnie – połączeniem kilku opowieści z życia dziewczyny, która z jednej strony tak bardzo nie chciała być w tym miejscu, w którym była ale z drugiej jakby nie robiła nic w kierunku tego, by jakoś to zmienić. Była bierna wobec wszystkich wydarzeń, które jej się przytrafiały, i jeśli rzeczywiście na niektóre mogła nie mieć wpływu, w pozostałą część wystarczyło włożyć odrobinę chęci, by przekuć je na swoją korzyść.

Nie wiem, czy to wina sztywnej narracji, czy tego, że naprawdę nie widziałam między kolejnymi „rozdziałami” wspólnej nitki zszywającej to w jedno. Akcja, rozpisana na przestrzeni kilku lat ot tak sobie skakała, i raz mieliśmy Patrycję kilkunastoletnią, a tu już dorosłą, co wprowadzało mnie niejednokrotnie w mętlik zupełnie od książki mnie odpychający.

W tym wszystkim wydaje mi się, bo może nie ma sensu rozpisywać się nad czymś, co jest po prostu nijakie, że tak jak Patrycja była nijaka, tak nijaka była cała książka.  W sensie, nawet kiedy dorosła i rozpoczęła nowe dorosłe życie, nadal pozostawała tak samo bierna, momentami zadufana i trochę niedojrzała. Nie wiem, nie polubiłam się z „Pocałunkiem morza” i jedyną pociechą jest to, że książeczka była naprawdę cienka, a wobec tego nie zabrała mi zbyt dużo czasu. Spodziewałam się szału, a przynajmniej miłej, krótkiej i niezobowiązującej książki. A co dostałam? Nie jestem do końca pewna. Bliżej niezidentyfikowane coś, przy czym chyba nie spędziłam dobrego czasu.

Za egzemplarz dziękuję


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

#MójEmpik #mójpoczątekwszystkiego #konkursmoondrive 5/5 52bookchallenge 2018 52BookChallenge2015 52BookChallenge2016 52BookChallenge2017 52BookChallenge2019 Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Akapit-Press Akurat Albatros AMBER Artur Rojek astraia autobiografia biografia biograficznie Black Publishing Bonda book tag Bralczyk Bram Stoker broadchurch brzydota Bukowy Las Burda książki Cecelia Ahern charles bukowski Chyłka ciekawostki Curly Heads Czarna Owca czytajPL czytamy Dagmara Półtorak Dan Brown dla młodzieży Dolnośląskie Dominik W. Rettinger Dracula dramat dziwnezdjęciawcenie ebook Eric-Emmanuel Schmitt erido.pl felietony filmowo Gaiman happysad haul historyczna iiteratura obyczajowa Izabela Sowa jakub małecki jakub żulczyk Janusz L. Wiśniewski Jeżycjada Jo Nesbø John Green Jojo Moyes Jørn Lier Horst kalendarz Karakter katarzyna bonda Katarzyna Tubylewicz kinowo koniec roku konkurs kryminał kryminał polski kryminał szwedzki książka książki książkoholik książkowo księgarnia Lackberg literatura amerykańska literatura autobiograficzna literatura faktu literatura historyczna literatura kryminalna literatura norweska literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura skandynawska literatura współczesna literatura zagraniczna literatura zagrniczna maj Małgorzata Musierowicz Matthew Quick Michael Cunningham migawkamiesiąca Mikołaj Milcke Millennium mitologia muzycznie muzyka muzyka polska muzykoholik nagroda literacka nathan hill Netflix nie napisałam o nich niebo nieumiemśpiewać Nina George Nina Reichter Novae Res o mnie Obejrzajki Odkrywamy Blogosferę Olga Tokarczuk Piotr Adamczyk płyta poczuj miętę do czytania podsumowanie podsumowanie miesiąca poezja polska prasa poradnik praca zbiorowa prószyński i S-ka przemyślenia Puzyńska Regina Brett Remigiusz Mróz Replika reportaże Richard Paul Evans romans sensacja seriale Share Week 2017 Share week 2018 słucham Smak Słowa smutek Sophie Hannah Stosikowo śmierć świat książki Święto Blogów TAG Targi Książki tbr Teodor Szacki thriller thriller psychologiczny tomasz lipko TOP 10 tyleczytania tylemiłości urodziny W.A.B Wendy Welch wersja angielska wielka wymiana książkowa woblink współczesna wydawnictwo AGORA SA wydawnictwo akurat wydawnictwo czarna owca Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo czwarta strona Wydawnictwo dobra litera wydawnictwo dobra literatura wydawnictwo Filia wydawnictwo insignis wydawnictwo kobiece wydawnictwo literackie wydawnictwo marginesy wydawnictwo muza sa wydawnictwo otwarte wydawnictwo Prószyński i S-ka wydawnictwo Rebis wydawnictwo w.a.b wydawnictwo znak wyniki wywiady zachciejki Zielona Sowa Znak Znak literanova Zygmunt Miłoszewski