Dwie siostry // Åsne SeierstadKiedy dwa lata temu pisałam tu o Jeden z nas. Opowieść z Norwegii byłam zdania, że raczej na pewno nie przeczytam straszniejszej książki. Po tak długim czasie pani Åsne Seierstad wydała kolejny reportaż, po lekturze którego jestem chyba wstrząśnięta jeszcze bardziej.

Tytułowe dwie siostry to dziewczyny wychowane w norwesko-somalijskiej rodzinie. Pewnego dnia nastoletnie siostry opuszczają Norwegię i zaczynają nowe życie… w Syrii. Obie wychodzą za bojowników Państwa Islamskiego i przenoszą się do Ragga. Właśnie tam rodzą dzieci i prowadzą dom. Reportaż napisany przez Åsne Seierstad to historia opowiedziana okiem naocznych świadków: rodziny, bliskich przyjaciół, znajomych, nauczycieli a nawet przywódców religijnych. Autorka, posilając się rzeczywistymi rozmowami między dziewczynami a ich rodzinami pokazuje, jak bardzo różnią się od siebie te kultury i jak bardzo niektórzy potrafią namieszać w głowach tym, którzy nie potrafią się sami bronić. Przede wszystkim o tym, jak miłość rodzicielska sięga dalej poza wszelakie niebezpieczeństwo.

Theodor: „W każdym razie to kompletnie nieprzemyślane, przecież to pieprzona wojna. To nie tylko ‹hej, pomożesz nam nosić rannych›, jeśli będzie miała szczęście to nie będą nosić jej...”

Nie wiem, co więcej mogę powiedzieć o książce, którą powinien chyba przeczytać każdy. Wiele mówi się ostatnio o różnicach w tych dwóch kulturach; tak samo i o tym, że aby walczyć z wrogiem, trzeba go wcześniej poznać. Nie wiem do końca, czy się z tym zgadzam; po lekturze Dwóch sióstr dochodzę jednak do wniosku, że chyba mamy się czego bać. Chyba nigdy nie zrozumiem (nie wiem czy to dobrze czy nie) jak można się zaślepić jakąś wizją, jak można przedłożyć tą wizję nad własną rodzinę, bezpieczeństwo, ponad samego siebie. Po drugiej stronie mamy jeszcze Norwegię, tą, która z jednej strony jest pro wszystko, w której stawia się na rozwój, na indywidualność a z drugiej strony trochę jednak szykanuje i sprawia problemy, jeśli ktoś chce być inny.

Åsne Seierstad w swojej książce porusza drażliwe struny społeczeństwa a i różnych kultur w nim mieszkających i się wychowujących. Opowiada historię o rodzinie, której losy zmieniły się raz na zawsze tylko dlatego, że dwie młode osoby podjęły taką a nie inną decyzję, zupełnie nie uwzględniając w niej dobra innych. Przedłożyły wszystko to, w co wierzyły w imię Boga. Rozpadająca się przez to rodzina, ojciec chcący odzyskać swoje dzieci – wszystko tu znajdziecie. Chyba nie muszę mówić, że to reportaż, który koniecznie trzeba przeczytać.

Za egzemplarz książki dziękuję


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

#MójEmpik #mójpoczątekwszystkiego #konkursmoondrive 5/5 52bookchallenge 2018 52BookChallenge2015 52BookChallenge2016 52BookChallenge2017 52BookChallenge2019 Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Akapit-Press Akurat Albatros AMBER Artur Rojek astraia autobiografia biografia biograficznie Black Publishing Bonda book tag Bralczyk Bram Stoker broadchurch brzydota Bukowy Las Burda książki Cecelia Ahern charles bukowski Chyłka ciekawostki Curly Heads Czarna Owca czytajPL czytamy Dagmara Półtorak Dan Brown dla młodzieży Dolnośląskie Dominik W. Rettinger Dracula dramat dziwnezdjęciawcenie ebook Eric-Emmanuel Schmitt erido.pl felietony filmowo Gaiman happysad haul historyczna iiteratura obyczajowa Izabela Sowa jakub małecki jakub żulczyk Janusz L. Wiśniewski Jeżycjada Jo Nesbø John Green Jojo Moyes Jørn Lier Horst kalendarz Karakter katarzyna bonda Katarzyna Tubylewicz kinowo koniec roku konkurs kryminał kryminał polski kryminał szwedzki książka książki książkoholik książkowo księgarnia Lackberg literatura amerykańska literatura autobiograficzna literatura faktu literatura historyczna literatura kryminalna literatura norweska literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura skandynawska literatura współczesna literatura zagraniczna literatura zagrniczna maj Małgorzata Musierowicz Matthew Quick Michael Cunningham migawkamiesiąca Mikołaj Milcke Millennium mitologia muzycznie muzyka muzyka polska muzykoholik nagroda literacka nathan hill Netflix nie napisałam o nich niebo nieumiemśpiewać Nina George Nina Reichter Novae Res o mnie Obejrzajki Odkrywamy Blogosferę Olga Tokarczuk Piotr Adamczyk płyta poczuj miętę do czytania podsumowanie podsumowanie miesiąca poezja polska prasa poradnik praca zbiorowa prószyński i S-ka przemyślenia Puzyńska Regina Brett Remigiusz Mróz Replika reportaże Richard Paul Evans romans sensacja seriale Share Week 2017 Share week 2018 słucham Smak Słowa smutek Sophie Hannah Stosikowo śmierć świat książki Święto Blogów TAG Targi Książki tbr Teodor Szacki thriller thriller psychologiczny tomasz lipko TOP 10 tyleczytania tylemiłości urodziny W.A.B Wendy Welch wersja angielska wielka wymiana książkowa woblink współczesna wydawnictwo AGORA SA wydawnictwo akurat wydawnictwo czarna owca Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo czwarta strona Wydawnictwo dobra litera wydawnictwo dobra literatura wydawnictwo Filia wydawnictwo insignis wydawnictwo kobiece wydawnictwo literackie wydawnictwo marginesy wydawnictwo muza sa wydawnictwo otwarte wydawnictwo Prószyński i S-ka wydawnictwo Rebis wydawnictwo w.a.b wydawnictwo znak wyniki wywiady zachciejki Zielona Sowa Znak Znak literanova Zygmunt Miłoszewski