Spadek // Vidgis Hjorth
„Żadna z was w żadnym momencie nie spytała mnie o moją historię…” tak pisze Bergljot w wiadomości do swoich sióstr po burzliwej kłótni o przyszłym spadku po rodzicach. Niech ten cytat Was nie zmyli, tytułowy Spadek co prawda jest ogniwem łączącym całą powieść, ale w porównaniu z innymi problemami, z którymi musieli zmagać się bohaterowie, jest  najmniej ważny.

Spadku nie da się upchać w żadną z możliwych ram. Ciężkie dzieciństwo, problemy wynikające z nieporadnej komunikacji aż w końcu strach przed tym że „stracisz rodzinę”, co chyba było jakąś wróżbą czy przepowiednią, bo dla Bergljot tak właśnie wyglądało życie – z dala od rodziny, z którą nie czuła jakiejś większej więzi. Kiedy przyszło więc do rozdzielania prawdopodobnego spadku, rodzina podzieliła się jeszcze bardziej: po jednej stronie barykady byli ci, którzy nie utrzymywali kontaktów z rodziną i ci, którym wydawało się, że przecież wszystko jest w porządku. Niezrozumienie, niedogadanie się, problemy, których nikt by nie chciał przeżyć – to wszystko przez lata się nawarstwiło i doszło do momentu, w którym nie było już czego ratować.

Spadek na pewno nie jest książką lekką, nie tylko ze względu na tematykę, ale i sam  styl pisania autorki. Nie wszystkim może to przypaść do gustu; książka nie ma rozdziałów a narratorką jest sama Bergljot, która opowiada nam o wszystkim, wobec czego mamy potok słów, wylewających się prosto z jej ust i serca. Problemy miłosne, rodzinne, strach i obawa przed tym, co będzie, przeszłość która ciągle siedzi w głowie, niezrozumienie ze strony tych, którzy powinni wspierać najbardziej. Niestety nie wszystko idzie zapomnieć, z nie wszystkim da się pogodzić. Tajemnica, wyjawiona gdzieś pod koniec książki tylko utwierdza w przekonaniu, że może tak miało być.

Nie ma się co rozpisywać. Jeśli będziecie mieli możliwość, przeczytajcie. Sama czuję się miło zaskoczona, mimo tej trudnej tematyki, czasem niechęci do czytania dalej mimo, że styl autorki do mnie przemówił. Trudna historia, rodzina, której losy zostały splątane tak a nie inaczej… Samo życie.

Za egzemplarz książki dziękuję

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

#MójEmpik #mójpoczątekwszystkiego #konkursmoondrive 5/5 52bookchallenge 2018 52BookChallenge2015 52BookChallenge2016 52BookChallenge2017 52BookChallenge2019 Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Akapit-Press Akurat Albatros AMBER Artur Rojek astraia autobiografia biografia biograficznie Black Publishing Bonda book tag Bralczyk Bram Stoker broadchurch brzydota Bukowy Las Burda książki Cecelia Ahern charles bukowski Chyłka ciekawostki Curly Heads Czarna Owca czytajPL czytamy Dagmara Półtorak Dan Brown dla młodzieży Dolnośląskie Dominik W. Rettinger Dracula dramat dziwnezdjęciawcenie ebook Eric-Emmanuel Schmitt erido.pl felietony filmowo Gaiman happysad haul historyczna iiteratura obyczajowa Izabela Sowa jakub małecki jakub żulczyk Janusz L. Wiśniewski Jeżycjada Jo Nesbø John Green Jojo Moyes Jørn Lier Horst kalendarz Karakter katarzyna bonda Katarzyna Tubylewicz kinowo koniec roku konkurs kryminał kryminał polski kryminał szwedzki książka książki książkoholik książkowo księgarnia Lackberg literatura amerykańska literatura autobiograficzna literatura faktu literatura historyczna literatura kryminalna literatura norweska literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura skandynawska literatura współczesna literatura zagraniczna literatura zagrniczna maj Małgorzata Musierowicz Matthew Quick Michael Cunningham migawkamiesiąca Mikołaj Milcke Millennium mitologia muzycznie muzyka muzyka polska muzykoholik nagroda literacka nathan hill Netflix nie napisałam o nich niebo nieumiemśpiewać Nina George Nina Reichter Novae Res o mnie Obejrzajki Odkrywamy Blogosferę Olga Tokarczuk Piotr Adamczyk płyta poczuj miętę do czytania podsumowanie podsumowanie miesiąca poezja polska prasa poradnik praca zbiorowa prószyński i S-ka przemyślenia Puzyńska Regina Brett Remigiusz Mróz Replika reportaże Richard Paul Evans romans sensacja seriale Share Week 2017 Share week 2018 słucham Smak Słowa smutek Sophie Hannah Stosikowo śmierć świat książki Święto Blogów TAG Targi Książki tbr Teodor Szacki thriller thriller psychologiczny tomasz lipko TOP 10 tyleczytania tylemiłości urodziny W.A.B Wendy Welch wersja angielska wielka wymiana książkowa woblink współczesna wydawnictwo AGORA SA wydawnictwo akurat wydawnictwo czarna owca Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo czwarta strona Wydawnictwo dobra litera wydawnictwo dobra literatura wydawnictwo Filia wydawnictwo insignis wydawnictwo kobiece wydawnictwo literackie wydawnictwo marginesy wydawnictwo muza sa wydawnictwo otwarte wydawnictwo Prószyński i S-ka wydawnictwo Rebis wydawnictwo w.a.b wydawnictwo znak wyniki wywiady zachciejki Zielona Sowa Znak Znak literanova Zygmunt Miłoszewski