Zapach mężczyzny // Agneta Pleijel
Narratorka książki ma niecałe dwadzieścia lat kiedy przeprowadza się do Göteborga, by tam podjąć studia. Nie zajmuje się jednak samą nauką: szuka własnej drogi, równowagi w relacjach ze swoją matką i ojcem, a przede wszystkim: chłonie świat. Chce czerpać z niego jak najwięcej się da, chce doświadczać rzeczywistości wszystkimi swoimi zmysłami. Przywołując swoje młodzieńcze lata, autorka opowiada o wielu rzeczach – pierwszej miłości, tej zmysłowej i do literatury, o tym jak to jest być młodym i odkrywać świat, aż w końcu jak kreować go tak, by dobrze się w nim żyło. Nie może w tym świecie obejść się bez zawirowań miłosnych; przelotni kochankowie, mężczyźni zostający chwilę dłużej i w końcu ci, po których mimo wszystko zostaję same wspomnienia, niekoniecznie te dobre.

Dawno nie byłam w bibliotece, a kiedy już to zrobiłam, trafiłam na taką perełkę. Następnie, zaklinając, że nie czytam innych recenzji książki, o której sama chcę napisać, popełniłam ten błąd, jednak uważam, że wyszedł mi on na dobre. To książka o kobiecości, tak mówi autorka komentarza i mimo swojej opinii, swoich indywidualnych myśli, o których wspomnę niżej, muszę się z tym zgodzić. Dokładnie w tym momencie pożałowałam, że książka jest z biblioteki, że nie mam jej na czytniku, a przecież najchętniej przepisałabym pół książki, by móc wracać do jej poszczególnych fragmentów.

Wszyscy ludzie piszą. Większość o tym nie wie. Pisanie odbywa się w nas, kiedy żyjemy. Kiedy człowiek pisze, nie jest nikim szczególnym, ale pisząc, jest się sobą bardziej niż w jakiejkolwiek innej sytuacji. Pisanie odbywa się nieprzerwanie. Stawianie liter na papierze jest męczące. To jak ze snami. Wiadomo, że kiedy się je zapisuje, przemieniają się. Ale bardziej nie można się zbliżyć.

Jeśli autobiografia, to opowiadanie historii, które się już wydarzyły. Zamiast suchych faktów w „Zapachu mężczyzny” mamy fakty sklejone w historię. Historię kobiety, młodej dziewczyny która po przeprowadzce na studia chce zbudować swój świat na nowo. Na własnych zasadach. Na początku jest jej ciężko, nie ze wszystkim może się pogodzić, nie na wszystko ma wpływ. To boli. Później poznaje ludzi, przyjaciół i mężczyzn, którzy chociaż nie stanowią sensu jej życia, to jednak miło jest mieć kogoś u swojego boku. Problemy miłosne okazują się jednak tymi trudniejszymi – zaraz po napięciu związanym z problemami rodzinnymi. Żadne wydarzenie nie jest tu traktowane po macoszemu. Narratorka a jednocześnie autorka wcale nie żałuje tego, co się  stało, z popełnionych błędów stara się wyciągnąć wnioski, nawet jeśli niektóre równoznaczne są z ponownym wchodzeniem do tej samej rzeki.

To bardzo delikatna książka, powieść, zbiór historii, które w pewnym stopniu ukształtowały narratorkę. Klamra, która trzyma to jakoś w kupie też jest okej, bo w ładny sposób kończy pewien okres życia kobiety. „Zapach mężczyzny” to książka  o kobiecości. Tej niewymuszonej, delikatnej i powoli rodzącej się do życia. Żałuję, że dopiero teraz poznałam tę autorkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

#MójEmpik #mójpoczątekwszystkiego #konkursmoondrive 5/5 52bookchallenge 2018 52BookChallenge2015 52BookChallenge2016 52BookChallenge2017 52BookChallenge2019 Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Akapit-Press Akurat Albatros AMBER Artur Rojek astraia autobiografia biografia biograficznie Black Publishing Bonda book tag Bralczyk Bram Stoker broadchurch brzydota Bukowy Las Burda książki Cecelia Ahern charles bukowski Chyłka ciekawostki Curly Heads Czarna Owca czytajPL czytamy Dagmara Półtorak Dan Brown dla młodzieży Dolnośląskie Dominik W. Rettinger Dracula dramat dziwnezdjęciawcenie ebook Eric-Emmanuel Schmitt erido.pl felietony filmowo Gaiman happysad haul historyczna iiteratura obyczajowa Izabela Sowa jakub małecki jakub żulczyk Janusz L. Wiśniewski Jeżycjada Jo Nesbø John Green Jojo Moyes Jørn Lier Horst kalendarz Karakter katarzyna bonda Katarzyna Tubylewicz kinowo koniec roku konkurs kryminał kryminał polski kryminał szwedzki książka książki książkoholik książkowo księgarnia Lackberg literatura amerykańska literatura autobiograficzna literatura faktu literatura historyczna literatura kryminalna literatura norweska literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura skandynawska literatura współczesna literatura zagraniczna literatura zagrniczna maj Małgorzata Musierowicz Matthew Quick Michael Cunningham migawkamiesiąca Mikołaj Milcke Millennium mitologia muzycznie muzyka muzyka polska muzykoholik nagroda literacka nathan hill Netflix nie napisałam o nich niebo nieumiemśpiewać Nina George Nina Reichter Novae Res o mnie Obejrzajki Odkrywamy Blogosferę Olga Tokarczuk Piotr Adamczyk płyta poczuj miętę do czytania podsumowanie podsumowanie miesiąca poezja polska prasa poradnik praca zbiorowa prószyński i S-ka przemyślenia Puzyńska Regina Brett Remigiusz Mróz Replika reportaże Richard Paul Evans romans sensacja seriale Share Week 2017 Share week 2018 słucham Smak Słowa smutek Sophie Hannah Stosikowo śmierć świat książki Święto Blogów TAG Targi Książki tbr Teodor Szacki thriller thriller psychologiczny tomasz lipko TOP 10 tyleczytania tylemiłości urodziny W.A.B Wendy Welch wersja angielska wielka wymiana książkowa woblink współczesna wydawnictwo AGORA SA wydawnictwo akurat wydawnictwo czarna owca Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo czwarta strona Wydawnictwo dobra litera wydawnictwo dobra literatura wydawnictwo Filia wydawnictwo insignis wydawnictwo kobiece wydawnictwo literackie wydawnictwo marginesy wydawnictwo muza sa wydawnictwo otwarte wydawnictwo Prószyński i S-ka wydawnictwo Rebis wydawnictwo w.a.b wydawnictwo znak wyniki wywiady zachciejki Zielona Sowa Znak Znak literanova Zygmunt Miłoszewski